AVRUPA BİRLİĞİ BÜLTENİ
15-03-2022

AVRUPA BİRLİĞİ BÜLTENİ

 

Sayın Üyemiz,

 

TOBB, TÜBİTAK, Avrupa Birliği, TİM ve İMMİB gibi kurumlar tarafından çeşitli alanlarda firmalarımızı yakından ilgilendiren destekler ve proje çağrıları yayınlanıştır. Söz konusu alanlarda çalışmalar gerçekleştirmek, proje çağrılarına katılmak ve raporları takip etmek isteyen üyelerimiz için hazırladığımız AVRUPA BİRLİĞİ BÜLTENİ”ni dikkatlerinize sunarız.

 

Saygılarımızla

 

Mustafa MUTLU

Genel Sekreter

 

AVRUPA RAYLI SİSTEMLER ORTAKLIĞI YAYIMLANAN İLK ÇAĞRISI VE BİLGİ GÜNÜ

390 milyon Avro değerindeki projelerin 234 milyon Avro'luk fonla destekleneceği, 1 Mart 2022’de yürürlüğe konan Avrupa Raylı Sistemler Ortaklığı (Europe's Rail) 2022-2024 Çalışma Programı çerçevesinde yayımlanan 2022-1 Kodlu Çağrı kapsamında, Araştırma ve İnovasyon projeleri finanse edilecektir. Çağrılar için proje başvuruları açılmıştır ve başvuru süreci 23 Haziran 2022'ye kadar devam edecektir. Detaylı bilgi BURADA yer almaktadır.

 

ÜCRETSİZ FİKRİ MÜLKİYET  DESTEĞİ

Avrupa Komisyonu KOBİ'lerin araştırma ve yenilik faaliyetlerinde fikri mülkiyet (IP) süreçlerine destek amacıyla ücretsiz yeni bir hizmet sunuyor. Bu hizmet ile çok ortaklı girişim ve projelerde mevcut IP'nin korunması, yönetimi ve ortak bir strateji geliştirilmesi konularına yardımcı olunması hedefleniyor. Deneyimli IP uzmanlarından oluşan geniş bir ağa sahip Horizon IP Scan, kabul edilen KOBİ’leri ilgili yerel uzmanlar ile eşleştirilecek. Detaylar için TIKLAYINIZ.

 

HAM MADDELER HIZLANDIRICI PROGRAMI

Keşfet (Explore), İnşa et (Build) ve Büyüt (Grow) fazlarından oluşan EIT Ham Maddeler Hızlandırıcı Programı yeni start-up’lara rehberlik etmeyi amaçlıyor. Program kapsamında döngüsel ekonomi, geri dönüşüm, mineral ve metalurjik süreçler, geleceğin madenciliği gibi alanlardaki start-up'lara bireysel ve grup koçluğu ile fon desteği sağlanacak. Son başvuru tarihi 8 Nisan 2022 olan program hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

EIC SERA GAZI AZALTMA  PROGRAMI DESTEKLERİ

Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC), sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik yararlanıcıları teşvik etmek için yeni bir girişim başlattı. EIC Sera Gazı Programı ile karbon ayak izi ve azaltımı konusunda kişiselleştirilmiş yardım ile birlikte ücretsiz bir dizi özel hizmet de sunuyor. CO2 Nötr'e ulaşan yararlanıcılara çevresel katılımın bir kanıtı olarak kullanabilecekleri EIC CO2 Nötr etiketi verilecek. Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

EIT İMALAT 2023 YILI  ÇAĞRILARI

EIT İmalat 2023 Yılı Çağrıları, inovasyon, eğitim ve bölgesel inovasyon alanlarındaki faaliyetler için proje önerilerine açıldı. Sunulacak önerilerin, insan merkezli fabrikalar için otomasyon, esnek üretim için işbirlikçi robotlar ve çözümler, döngüsel ve yeşil üretim için akıllı teknolojiler, üretim sistemleri için yapay zekâ ve dijital ikizler temalarından en az birine katkıda bulunması gerekiyor. Çağrı kapsamında katılacak kuruluşlar için toplam 1.5 Milyon Euro bütçe ayrılıyor. Detaylar için TIKLAYINIZ.

 

UFUK AVRUPA PROGRAMI  AÇILIŞ ETKİNLİĞİ

Ufuk Avrupa Programı’nın hedefleri ve amaçlarına dair bilgilendirme yapmak amacıyla bir açılış etkinliği düzenleniyor. Etkinlik kapsamında Avrupa Komisyonu ve Türkiye’den önde gelen uzmanların katılımıyla EIC ve Endüstri 5.0 konuları odağında paneller de düzenlenecek. 21-22 Mart 2022 tarihlerinde hibrit olarak gerçekleştirilecek etkinliğe kayıt için TIKLAYINIZ. Etkinlik gündemi için TIKLAYINIZ.

 

 

Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.