YILLIK İŞLETME CETVELLERİ
19-01-2022

SANAYİ İŞLETMELERİNİN DİKKATİNE
YILLIK İŞLETME CETVELİNİN VERİLMESİYıllık İşletme Cetveli

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Kanunun 5’nci maddesi gereği; sanayi sicile kayıtlı işletmelerin bir önceki yıla ait faaliyetlerini içeren bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini her yılın ilk dört ayı içerisinde; 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında vermeleri zorunludur. Buna göre Sanayi Sicil Belgesi olan işletmelerin 2020 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2022 tarihine kadar Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

Ancak, söz konusu tarihin bu yıl resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 05 Mayıs 2022 tarihi sonuna kadar uzatılmıştır. Süresi içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelere, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 9’ncu maddesi gereği 2022 yılı içerisinde 2.356,00 (ikibinüçyüzellialtı) TL idari para cezası uygulanacaktır.

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi
Konu ile ilgili olarak Ekim 2014 tarihli ve 29156 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi Sicil Tebliği’nin (SGM 2014/11) 11. Maddesinin 1. Fıkrasında Yıllık İşletme Cetveli bildiriminin; e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Elektronik ortamda, Yıllık İşletme cetveli vermek için; e - Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfasındaki e-Hizmetler – İl Müdürlükleri – Sanayi Sicil İşlemleri bağlantısından Sanayi Sicil Bilgi Sistemine e-Devlet şifresi ile (https://sanayisicil.sanayi.gov.tr) giriş yapılması gerekmektedir.

Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli bildirme sorumluluğunu -oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle- son günlere bırakmadan yerine getirmeleri önemle duyurulur.

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ve Sanayi Sicil işlemleri ile ilgili bilgi için https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresindeki duyurulara girebilir veya Çanakkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

T.C. Çanakkale Valiliği
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü

Cevatpaşa Mah. Ziveriye Sok.No:13/2 ÇANAKKALE
Tel: 444 61 00   Faks: 0286 213 58 57
E-posta: stmcanakkaleil@sanayi.gov.tr

Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.