Başarı Öyküleri

BİGA TİCARET VE SANAYİ ODASI ÜYELERİNİN BAŞARI ÖYKÜLERİ

 

TEMİZOĞULLARI

 

TEMİZOĞULLARI HAZIR BETON İNŞAAT NAKLİYECİLİK TURİZM HAYVANCILIK TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

 

Dededen toruna 100 yıllık inşaat tecrübesi ile Temizoğulları Hazır Beton San.Tic.Ltd. Şti., 1986 yılında kurulmuş olup, Biga'dan sonra Çanakkale'de de 2007’den günümüze inşaat ve inşaat malzemeleri konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Temizoğulları ailesinin ticari hayatında önemli bir yer tutan inşaat, inşaat demiri, hazır beton, hafriyat ve kum eleme tesisleri de yeni ve modern bir yaklaşımla inşaat sektöründe kalite ve ekonomi olarak bir standart oluşturmaktadır.

Temizoğulları Hazır Beton San.Tic. Ltd. Şti. hızla büyüyen, gelişen, kaliteden ödün vermeyen, müşteri odaklı ürün ve hizmet kalitesiyle çıktığı yolda deneyimli kadrosuyla ilerlemeye devam eden kaliteli bir inşaat firmasıdır. İnsanların yaşam sahalarını oluşturan alanlarda kullanılan hazır demir, hazır beton ve tüm inşaat malzemeleri standartlara uygun gelişen teknoloji ile uyumlu çevre dostu ürünleri ile hizmet sunmaktadır.

 

Sektöründe kendini sürekli yenilemekte olan; uygulamaya hazır demir, standartlara uygun beton üretimi işlerinde yüksek kapasiteli projeler ve yatırımlarla da yer almaktadır.

 

İnşaat malzemeleri ticaretinde Çanakkale'de ve piyasada önemli payı bulunan Temizoğulları San. Tic. Ltd. Şti., bugün hazır demir piyasasının da; sahip olduğu yönetim vizyonu, makine parkı, deneyimli ve özel donanımlı geniş araç parkuru ve güvenilir hizmet kalitesiyle anılan, referans olarak gösterilen bir firma konumundadır.

 

Temizoğulları İnşaat Ltd.Şti., Biga’nın en köklü inşaat malzemeleri, inşaat üretim ve hazır beton firması olarak hizmet vermete olan bir firmadır. Dededen toruna ve hatta torunların çocuklarına uzanan bir serüven bu.

 

Türkiye’de, bölgede, inşaat sektöründe dönem dönem yaşanan zahmetli dönemeçlerden de geçmiş bir çınar Temizoğulları. Bu süreçte ürettiği yapıların sayısını bilmek olanaksız ancak; ortalama her Bigalı bu çınarın gölgesinde en az bir kez soluklanmıştır diye hesapladık.

 

Temizoğulları tek bir kurumsal yapı altında Temizoğulları İnşaat ltd.Şti. olarak faaliyet yürütüyor.Aslında bir şirketler grubu özelliği taşıyor. İnşaat malzemeleri satsalar da üretseler de; özsermayeleri ya da  müteahhit  sıfatı  ile yapılar  yapsalar da, kendi  deyimleriyle  konu ısrarla tek:İnşaat...

 

Şirket  merkezi  Biga’da Biga’dan Çanakkale yoluna çıkıldığında, Karabiga yolun dönülen Üçyol mevkiinde. 2007 yılı ikinci yarısında Çanakkale il merkezinde de şube açtılar.

 

Eşref Temiz, yaptığımız sohbette şunları belirtiyor:

“Dedemiz Bosna’dan, Krayna denilen kentten göç ediyor Biga’ya (1912). Aslında Kalafat köyünün orada Uzunsu denilen yere yerleşiyorlar. Boşnaklar. Adı Çıırıç. Onu sülale lakabı ile Fazlıç Usta diye bilirler. İyi bir inşaat ustası. O zamanlar Biga’da Osmanlı vatandaşı bir Rum inşaat ustası var. Hristo olarak biliyoruz biz. Çarşı Camii’ne başlamış, parayı çok severmiş ve ödemeler aksamış galiba, kızmış yarım bırakmış. Yeniçiftlik Camii’nin minaresini ise kısa tutup şerefesine hac yerleştirip, bırakıp kaçmış. Dedem de, o tarihte Biga’ya yeni gelmiş. Çarşı Camii’ni de Yeniçiftlik Camii’ni de tamamlamasını ondan istiyorlar. Tek kuruş almadan ikisini de tamamlıyor.

 

Onun iki oğlu oluyor. Babamız Yunus Temiz ve amcamız Yusuf Temiz. İkisi de iyi usta. Örneğin amcam Tekel binasını yapan adam. O bina inşaatlarına, babam altyapı inşaatlarına yöneliyor.Yol, köprü, okul, camii gibi kamu yatırımları ile uğraşıyor. Bu nedenle bölgenin her yerinde bugün yaptığı işleri görmek mümkün. Biga mezbahası’nı örneğin babamız yaptı. Gümüşçay’da, Sinekçi’de, Kanibey’de, Çavuşköy’de…Çok sayıda İlköğretim okulları yaptı. Bölgemizdeki bir çok yapının altında babamızın imzası vardır. Babamın ölümü üzerine Temizoğulları dedik şirketimizin adını. En büyüğümüz benim, kardeşlerim Faruk ve Fahri Temiz. Nöbeti biz devraldık ve büyüklerimizin yaptıklarını zaman zaman yenilemek de bize düştü. Örneğin Yeniçiftlik Camii’nin bugünkü halini yapmak 1994 yılında bize nasip oldu. Minaresini koruyarak.Yani bugün minare dedemizin,camii biz torunların eseri. Azınlıklar gidince, burada bugün bulunan ustaların çoğunun hocası,dedem ve babam oluyor.

 

Cumhuriyet’ten daha eski bir inşaat geleneğimiz var. Yüz yıla yaklaştı artık. Kızım Özgür, inşaat mühendisliğini bitirdi ve yüksek mühendis oldu şimdi Çanakkale’deki Beton Santralinde teknik sorumlumuz olarak çalışıyor. Oğlum Hüseyin Mert inşaat teknikeri. Faruk’un kızı Elif de makine mühendisi. Arkadan gelenler var. Onlar da elektrik mühendisi, mimar olmak istiyorlar. Hiç birini biz zorlamadık aslında.Sülalede genlere işlemiş inşaatçılık demek ki; çünkü çocuklar kendileri istiyorlar. Yaz tatillerinde gelip,çeşitli birimlerde çalışıyorlar. Artık beyin gücüne ihtiyaç var. Kol gücü eskidendi.” Temizoğulları takım oyunu:

 

Kültürel köklere bağlılığın açıkça hissedildiği yönetimde; Eşref Temiz, ihaleler ve yatırımlarla ilgileniyor. Ortanca kardeş Faruk Temiz üretim ve işleyiş ile ilgili sorumluluk üstlenmiş durumda. Fahri Temiz ise en küçük kardeş olarak Temizoğulları’nın görünen yüzü olmuş. Spor en büyük ilgi alanı. Biga’daki tüm kulüplerin aktif üyesi, maddi manevi destekleyicilerden biri. Çanakkale’ye açılan şubenin sorumluluğu da onda. FahriTemiz, 2007 yılı sonbaharından itibaren evini de Çanakkale’ye taşıdı. Sosyal sorumluluk dendiğinde bir noktaya değinmekte yarar var.Aslında kültürel alanda Eşref Temiz, ulusal çapta çabaların içinde aktif rol alıyor. Bosna-Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkin bir üyesi ve federasyona bağlı Biga’daki derneğin de başkanı.

 

 

DOĞTAŞ

 

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

Mobilyacılık sektörüne ilk girişimiz 1972 yılında babamız Hacı Ali DOĞAN’ ın Doğan Mobilyayı kurmasıyla gerçekleşti. Doğan Mobilyanın kuruluşundan 15 yıl sonra ise ben ve kardeşlerim Doğtaş A.Ş’ yi kurarak kurumsallaşmak ve büyümek adına önemli bir adım attık.

 

İlk yıllarda şirketimiz 800 m2’lik kapalı alana sahip küçük bir atölyeydi. Ürettiğimiz mobilya gruplarını bölgemizde açtığımız mağazalarımızda  satışa sunduk.

 

90’lı yıllarda Avrupa’dan teknoloji transferi yaptık, perakende ağımızı genişlettik, Türkiye genelinde bayilikler vermeye başladık ve ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. 2000’li yılların başında üretim kapasitemizi daha da büyüttük ve yeni teknolojik yatırımlar gerçekleştirdik. 2005 yılında 10 Milyon Dolarlık Yatak,Kanepe ve Baza Fabrikası’ yatırımı yaparak kapalı alanımızı 70.000 m2’ ye çıkardık. Yine aynı yıllarda CE Belgesi, LGA Belgesi gibi birçok uluslar arası belge ve sertifikalarla kalite ve tasarımlarımızı tescilledik. 2008 yılında Dünya Markası olamaya aday firmalara verilen TURQUALİTY destek programına dahil olduk. 2010 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından mobilya sektöründe ilk defa verilen ‘TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandık ve bu belgeye sahip iki kuruluştan biri olduk. Yine 2010 yılında Anadolu 500 sıralamasında Çanakkale’ deki en yüksek ciroya ulaşarak büyüklük ve vergi bakımından ‘ Çanakkale’nin en büyük şirketi ‘ seçildik. (Ekonomist ). 2011 yılında Tüketici Akademisi tarafından‘ En Güvenilir Marka seçildik. Capital Dergisi tarafından ‘ Sektörün En Beğenilen Markası ‘ seçildik, yine Ekovitrin Dergisi tarafından Mobilya Sektöründe Yılın Şirketi seçildik. Gelişmiş sosyal sorumluluk bilincimizle bugüne kadar verdiğimiz destek, TEMA ile yaptığımız işbirlikleri, Doğtaş Çocuk Resim Yarışması, Doğtaş Tiyatrosu, Çanakkale Savaşları temalı Doğtaş Gezici Müzesi gibi birçok alanda topluma katkıda bulunmayı şirket kültürü haline getirdik.

 

Bugün 40. Yılını kutlayan Doğtaş, 65 ülkeye ihracat gerçekleştiren, yurtiçi ve yurtdışında 200’ ün üzerinde mağazası bulunan, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan, mobilya ihracatında ve cirosuyla sektörde ilk 2 marka arasındadır. Küçük bir atölyede çıktığımız bu yolda ki hedefimiz sektörde Liderlik Koltuğuna oturmaktır.

 

Bu yıl da Türkiye’nin en eski mobilya markası olan Kelebek Mobilyayı bünyemize kattık. 77 yıllık mobilya ustası olan Kelebek Mobilyanın üzerindeki tozu alıp cilalayarak en gözde markalar arasına sokmayı hedeflemekteyiz. Bütün bu büyümeye paralel olarak yine 2012 yılında Doğanlar Yatırım Holdingi kurmuş bulunmaktayız.

 

Bugün Doğanlar Yatırım Holding çatısı altında direkt 1200 çalışanı, grup şirketlerimizle beraber ise 10.000 kişilik bir aile olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

 

Davut DOĞAN

 

 

DEMKO

 

DEMKO DEMİRCİ KONSERVECİLİK ANONİM ŞİRKETİ

 

Her şey bir domates çekirdeğiyle başladı...

 

Türk tarım endüstrisinin lider ve çağdaş gruplarından biri olan Demko Demirci Konservecilik A.Ş. 1969 yılında domates salçası üretimiyle faaliyetlerine başladı. Ürünlerini Demko markasıyla, ağırlığı ihracata yönelik olmak üzere pazara sundu. Ardından yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda büyüyerek piyasada kendini kabul ettirdi. 1980'lerde yeni yatırımlar birbirini izledi. Ürün gamı çeşitlendi, kapasite arttırıldı ve modernizasyon gerçekleştirildi. 1990'larda ise kalite geliştirmeye yönelik yatırımlar, insan kaynakları ve organizasyon konularında ilerlemeler kaydedildi.

 

Demko Demirci Konservecilik A.Ş. tarafından Biga 'da kurulan Gümüşçay fabrikası zamanın kalitesini ve teknolojisini yakaladı. Ayrıca yenileme ve modern teçhizatlara yapılan sürekli yatırımlarla teknolojik olarak çağını yakalamayı başardı. 1994 yılında sebze-meyve işletme sektöründeki ISO 9002 kalite belgeli ilk kuruluş olma ünvanını elde eden Demko Demirci Konservecilik A.Ş., gelişimini sürdürerek bugünlere ulaştı. Avrupa'nın birçok sayılı firması tarafından güvenilir bir tedarikçi olduğu, çeşitli kalite kontrol ziyaretlerinde onaylandı. Kaliteyle olan işbirliği de kendini geliştirmesini sağladı. Ve şu an Türkiye'nin en büyük tesislerinden birinde, ülkenin en büyük evaporatörlerinden (buharlaştırıcı) birine sahip olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Çoğu endüstriyel domates mamüllerinden oluşan ürün gamımız, doğranmış domates konservesinden soyulmuş domatese, soyulmuş- doğranmış domatesten pizza sosuna, rendelenmiş domatesten domates suyuna, muhtelif soslar  ve  hatta ketçap/mayonez/hardal'a kadar  uzanıyor.

 

Ürünlerimizi kavanoz, plastik ve teneke gibi çeşitli ambalajlarda 1/2 kg. ,1/1 kg. , A-10, 5/1 kg. ve 10/1 kg. olarak sunuyoruz. Alternatif olarak da 3 aseptik hattımızda 1.000 m3'lük kasalar içinde aseptik torba, 200 kg.'lık çelik fıçılar içinde aseptik torba veya 20kg.'lık karton koliler içinde aseptik torba gibi ebatlarımızda mevcut.

 


Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için "Oturum Çerezleri" ve "Fonksiyonel Çerezler" kullanılmaktadır. Sitemizde gezinerek çerez kullanımına izin vermiş olursunuz.