Çin’e Yönelik Hazırlanan Notlar
17-11-2021

Çin’e Yönelik Hazırlanan Notlar

 

Sayın Üyemiz,

 

TOBB’dan Odamıza gelen yazıda; yakın bir gelecekte küresel ekonominin bir numarası haline gelmesi öngörülen Çin ile ilişkilerimizde, ikili ticaret hacmimizin 20 senede 20 kattan fazla artarak 2020’de pandemiye rağmen yaklaşık 26 milyar ABD Doları’na ulaştığı ve Çin’in ikinci büyük ticaret ortağımız konumuna geldiği ifade edilmektedir.

 

Yazıda devamla, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin son yıllarda giderek arttığı, her iki ülkenin iş birliği potansiyelinin mevcut durumdan daha iyi noktalara gelebileceği, yine bu kapsamda Sn. Cumhurbaşkanımızın tensip ve ilgileriyle, Türkiye ve Çin arasında “e-ticaret alanında işbirliği”nin önümüzdeki dönemde öne çıkan başlıklardan biri olacağı belirtilmektedir.

 

Bu çerçevede, T.C. Pekin Büyükelçiliği olarak, iş insanlarımızın Çin’e yönelik çalışmalarına rehberlik etmek amacıyla, aşağıda sunulan, “Çin’in Serbest Ticaret Bölgeleri”, “Çin Ülke Profili”, “E-Ticaret”, “Büyük Körfez (Greater Bay) Bölgesi” başlıklı raporların ve Büyükelçiliğin internet sayfasından erişilebilen “Vatandaşlarımız için Çin hakkında Bilgiler” (http://pekin.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNotes) dokümanlarının Çin’e dair girişimlerde güvenilir bir yönlendirme sağlayacağı kaydedilmektedir.

 

Son olarak, Çin’e ihracatımızın artırılması ve ihracatçılarımıza yeni sektörlerin açılmasında, “e-ticaret”in kilit rol oynayacağına değinilen yazıda, girişimcilerimizin de bu kapsamda Çin tarafıyla her düzeydeki temasları artırmalarında fayda görüldüğü belirtilmektedir.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Çin ÜlkeProfili

ÇinSerbest Ticaret Bölgeleri

E-TicaretRaporu

GreaterBay Bölgesi Rapor

Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.